Obowiązujący od dwóch lat zakaz realizacji tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego, wprowadzony przepisami tzw. specustawy covidowej z dniem 15 kwietnia 2022 r. przestał obowiązywać . Powyższe przepisy narażały właścicieli, w tym Gminę Miasta Tychy, a więc wszystkich mieszkańców Miasta, na dodatkowe koszty i duże straty finansowe, gdyż to oni ponosili opłaty za mieszkania zajmowane przez nieuczciwych najemców. Wprowadzony zakaz eksmisji rzutował również na straty związane z dewastacją lokali i ograniczał podjęcie innych inwestycji gminnych.     

Na zmianę przepisów w tym zakresie oczekiwała również Gmina Miasta Tychy, która od ponad dwóch lat nie mogła odzyskać lokali zadłużonych oraz zajmowanych bez tytułu prawnego. Zmiana przepisów w tym zakresie pozwoli Gminie Miasta Tychy odzyskać zadłużone i zniszczone lokale, które po odnowieniu zostaną przyznane nowym lokatorom, oczekującym w kolejce na swój przydział.    

Dlatego też obecnie Gmina Miasta Tychy – przy współpracy z Komornikami – podejmuje zakrojone na szeroką skalę działania eksmisyjne.

Wskazać w tym miejscu należy, iż Gmina Miasta Tychy od wielu już lat nie pozostawia najemców i ich rodzin bez pomocy – zapewniając im dogodne możliwości oddłużenia (o których mowa poniżej), a w ostateczności najem socjalny lokali bądź pomieszczenia tymczasowe.        

 

SZANOWNY MIESZKAŃCU!

 

Jeżeli jesteś najemcą lub byłym najemcą lokalu mieszkalnego położonego w zasobach Gminy Miasta Tychy i jesteś w trudnej sytuacji finansowej, życiowej, posiadasz zadłużenie z tytułu czynszu najmu, chcesz uniknąć eksmisji, a także dodatkowych bardzo wysokich kosztów spraw sądowych i egzekucyjnych oraz zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu kolejnego kosztownego i zbędnego dla Twojej rodziny „atrakcyjnego” kredytu , zapoznaj się z treścią niniejszej informacji i przekonaj się jakie możliwości wyjścia z Twojej trudnej sytuacji proponuje Ci Gmina Miasta Tychy .

 

Najemca oraz były najemca lokalu mieszkalnego może starać się o:

 

 1. przyznanie dodatku mieszkaniowego,
 2. rozłożenie należności na dogodne i co ważne – nie oprocentowane raty po uwzględnieniu sytuacji finansowej rodziny [ UWAGA! – podpisanie umowy wstrzymuje naliczanie dalszych odsetek ustawowych za opóźnienie i może skutkować zawieszeniem już prowadzonej egzekucji komorniczej(wstrzymanie narastania długu)] ,
 3. odroczenie spłaty zadłużenia [ UWAGA! – podpisanie umowy wstrzymuje naliczanie dalszych odsetek ustawowych za opóźnienie i może skutkować zawieszeniem już prowadzonej egzekucji komorniczej(wstrzymanie narastania długu)] ,
 4. zamianę zajmowanego lokalu na mniejszy lokal za spłatę zadłużenia przez kontrahenta,
 5. przekwalifikowanie zajmowanego lokalu mieszkalnego na najem socjalny,
 6. spłata długu w formie świadczenia rzeczowego - odpracowanie,
 7. pomoc Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

W celu uzyskania szczegółowych informacji o kryteriach i wymogach, które musisz spełnić, aby skorzystać z wyżej wymienionej pomocy, udaj się do właściwego Rejonu Obsługi Mieszkańców MZBM Tychy lub zadzwoń pod nr telefonu :

 • ROM nr I 32 227-31-32
 • ROM nr II 32 227-29-24
 • ROM nr III 32 227-31-37
 • ROM nr IV 32 227-22-02
 • ROM nr V 32 227-75-34

 

w godzinach urzędowania MZBM, a to:

 

 • poniedziałek od godz. 700 do godz. 1700,
 • wtorek – czwartek od godz. 700 do godz. 1500,
 • piątek od godz. 700 do godz. 1300.

 

 

Tak niewiele trzeba by pomóc sobie i swojej rodzinie!!!

 

Wszystko zależy od Ciebie! – PAMIĘTAJ NIE JESTEŚ SAM!

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...